top of page

Barometr Warszawski - jak wypada Białołęka?


barometr warszawski bialoleka

Od 2004 roku "Barometr Warszawski" jest narzędziem do zbierania i analizowania opinii mieszkańców Warszawy na temat kluczowych aspektów życia w mieście. Badanie to corocznie ukazuje perspektywę warszawiaków na funkcjonowanie administracji miejskiej, usługi oraz jakość życia, a jego zasadniczym zadaniem jest ciągłe śledzenie nastrojów i potrzeb społeczności stolicy.


Jak w tym badaniu wypada Białołęka?

Jedyne wyniki, jakie możemy odnieść bezpośrednio do mieszkańców poszczególnych dzielnic dotyczą dwóch pytań o zadowolenie z mieszkania w Warszawie i zadowolenie z mieszkania w swojej dzielnicy. Tak prezentują się wyniki w poszczególnych badaniach:


 1. W jakim stopniu jest Pan(i) zadowolony(a) z życia w Warszawie:

  1. Listopad 2023: mieszkańcy Białołęki w 88% oceniają pozytywnie, co daje nam 12 miejsce na 18 dzielnic

  2. Wrzesień 2023: 81% i miejsce 17

  3. Czerwiec 2023: 82% i ostatnie., 18 miejsce

  4. Marzec 2023: 88% i 10 miejsce

 2. W jakim stopniu jest Pan(i) zadowolony(a) z życia dzielnicy, w której Pan(i) mieszka:

  1. Listopad 2023: mieszkańcy Białołęki w 83% oceniają pozytywnie, co daje nam 16 miejsce na 18 dzielnic (ten sam wynik Praga-Południe i Targówek)

  2. Wrzesień 2023: 75% i ostatnie, 18 miejsce

  3. Czerwiec 2023: 81% i ostatnie., 18 miejsce

  4. Marzec 2023: 83% i 17 miejsce


Podsumowując: z mieszkania w Warszawie jesteśmy w okolicach średniej z innych dzielnic (aczkolwiek zawsze w dolnej połowie), natomiast samą dzielnicę oceniamy bardzo słabo. Biorąc pod uwagę badania z całego roku wypadamy niestety najgorzej ze wszystkich dzielnic.


Co jeszcze można wyczytać z badania?


Według danych, większość warszawiaków jest zadowolona z życia w swoim mieście, ale istnieją pewne różnice w poziomie satysfakcji w zależności od dzielnicy.


Według listopadowego badania, aż 85 procent mieszkańców Warszawy jest zadowolonych z życia w stolicy. Również taki sam procent osób jest zadowolonych z życia w swojej dzielnicy. Mieszkańcy Wesołej i Wilanowa wykazali się największym zadowoleniem, gdzie aż 93 procent respondentów deklaruje satysfakcję z życia w mieście. Z kolei najniższy poziom zadowolenia odnotowano w Targówku.


Analizując dane z różnych okresów roku, można zauważyć pewne wahania. Na przykład we wrześniu mieszkańcy Żoliborza i Włoch byli najbardziej zadowoleni z życia w Warszawie, a najmniej zadowoleni byli mieszkańcy Pragi-Północ. W czerwcu z kolei, najwięcej zadowolonych mieszkańców stolicy znajdowano w Wesołej, a najmniej w Białołęce.


Jako najważniejsze dla warszawiaków aspekty życia w mieście wymieniane są bezpieczeństwo i komunikacja miejska, podczas gdy miejska oferta kulturalna i sportowa cieszy się mniejszym zainteresowaniem.


Interesującym aspektem badań jest również ocena prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, której pozytywna ocena wzrosła z 58 procent w czerwcu do 74 procent w listopadzie 2023 roku.


Niestety, mieszkańcy stolicy wykazują pewne obawy związane z jakością powietrza i ochroną klimatu. Duża część respondentów przyznaje, że ma niewielką wiedzę na temat ekologii, a tylko 12 procent uczestniczyło w działaniach promujących zachowania ekologiczne. Segregowanie odpadów to najczęściej podejmowane działanie na rzecz ochrony środowiska.


Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, warszawiacy wskazują na potrzebę lepszego oświetlenia ulic i parkingów, a także częstszej obecności patrolów policji na ulicach.

Mimo pewnych obaw dotyczących przestępczości, mieszkańcy Warszawy uważają swoje miasto za stosunkowo bezpieczne, zwłaszcza w ciągu dnia. Niemniej jednak, istnieje pewien poziom niepokoju związany z określonymi ulicami i miejscami.


Najważniejszym wnioskiem wynikającym z badań jest fakt, że większość mieszkańców Warszawy jest zadowolona z życia w swoim mieście, choć istnieją pewne obszary do poprawy, takie jak ochrona środowiska i poprawa bezpieczeństwa.


Całe badanie dostępne poniżej:


BW_IV fala_2023_raport
.pdf
Pobierz PDF • 1.64MB

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page