top of page

Uważaj na Fałszywe Połączenia Telefoniczne Podszywające się pod Banki!


oszustwa policja białołęka

Związek Banków Polskich, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP, Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz Komenda Główna Policji ostrzegają wszystkich klientów banków przed rosnącym zagrożeniem ze strony cyberprzestępców.


Jedną z najnowszych metod, jakie stosują przestępcy, jest tzw. spoofing telefoniczny, czyli fałszywe połączenia, podczas których podszywają się oni pod pracowników banków, aby wyłudzić poufne dane i środki finansowe od niewinnych osób.


Polacy, mimo coraz większej aktywności w przestrzeni cyfrowej, wciąż nie posiadają wystarczającej wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa, co czyni ich łatwym celem dla oszustów internetowych. Wobec tego niezmiernie ważne jest, aby każdy z nas zachował czujność i ostrożność podczas wszelkich interakcji w sieci oraz w kontakcie telefonicznym, szczególnie jeśli dotyczy to spraw finansowych.


Przykładem jednej z takich metod oszustwa może być sytuacja, w której osoba podszywająca się za pracownika banku dzwoni do klienta, informując go o rzekomym podejrzanym przelewie z jego konta oraz sugerując, że jego środki są zagrożone. Następnie podszywający się pod pracownika banku prosi klienta o podanie danych osobowych, loginu i hasła do konta, aby "zabezpieczyć" jego środki. Kiedy klient to uczyni, przestępca uzyskuje dostęp do jego konta bankowego i może wyłudzić z niego pieniądze.


Warto pamiętać, że pracownik banku nigdy nie będzie prosił klienta o podanie poufnych danych osobowych czy informacji logowania przez telefon. Dlatego też, w przypadku otrzymania podejrzanego połączenia, należy zachować ostrożność i nigdy nie udostępniać takich danych osobom trzecim, nawet jeśli podają się one za pracowników banku.


W sytuacji, gdy już zostaliśmy oszukani i podaliśmy swoje poufne dane, niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z naszym bankiem i poinformować o zdarzeniu. Bank będzie mógł podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia naszego konta i ograniczenia szkód.


Warto także poszukać dodatkowych informacji o cyberbezpieczeństwie na stronie internetowej naszego banku. Tam często udostępniane są porady oraz wskazówki, jak rozpoznać próby oszustwa oraz jak się przed nimi uchronić.


W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej transakcji bankowych odbywa się online, niezwykle ważne jest, abyśmy byli świadomi zagrożeń związanych z cyberprzestępczością i odpowiednio się przed nimi zabezpieczaliśmy. Pamiętajmy więc o ostrożności, rozsądku i edukacji w zakresie bezpieczeństwa w Internecie - to kluczowe elementy, które pomogą nam uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i utraty pieniędzy.


Bądźmy świadomi, bądźmy ostrożni, bądźmy bezpieczni w cyberprzestrzeni!

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page