top of page

Wystawa Edukacyjna 'Jerzy Nowosielski. Warszawa i Mazowsze' - Hołd dla Wielkiego ArtystyW Bibliotece Zielonej (ul. Berensona 8) w naszej dzielnicy Białołęka otwarto wystawę edukacyjną "Jerzy Nowosielski. Warszawa i Mazowsze", poświęconą życiu i twórczości jednego z najbardziej wpływowych polskich artystów XX wieku. Wystawa ta jest częścią obchodów 100. rocznicy urodzin Nowosielskiego, w związku z czym Sejm RP ogłosił rok 2023 Rokiem Jerzego Nowosielskiego.


Jerzy Nowosielski, urodzony w 1923 roku w Krakowie, był malarzem, rysownikiem, scenografem, pedagogiem, a także filozofem i teoretykiem sztuki. Jego prace, głęboko zakorzenione w tradycji wschodniego chrześcijaństwa, odzwierciedlają jego zainteresowanie duchowością i ikonografią. Nowosielski był znany z tworzenia ikon i obrazów o tematyce religijnej, ale także akty, pejzaże oraz kompozycje abstrakcyjne, które charakteryzowały się prostotą i minimalizmem w użyciu barw.


Wystawa w Bibliotece Zielonej prezentuje różnorodne aspekty życia i twórczości Nowosielskiego, w tym jego związek z Warszawą i Mazowszem. Tekst do wystawy przygotowała Krystyna Czerni, a większość fotografii pozyskano od Katarzyny Kural-Sadowskiej, jak również od Krystyny Czerni, Andrzeja Starmacha, Wojciecha Śladowskiego, Iwony Bal, Piotra Sawickiego, Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Za opracowanie graficzne odpowiada Iwona Bal.


Wystawa jest dostępna dla zwiedzających od 10 stycznia do końca miesiąca i stanowi wyjątkową okazję do zanurzenia się w świecie sztuki Nowosielskiego oraz jego wpływu na kulturalne dziedzictwo Polski. Przez swoje prace, Nowosielski nadal inspiruje nowe pokolenia artystów, a jego dziedzictwo artystyczne

pozostaje istotnym elementem polskiej sztuki współczesnej.


Wystawa "Jerzy Nowosielski. Warszawa i Mazowsze" to nie tylko hołd dla wielkiego artysty, ale także próba przybliżenia jego dzieł szerszej publiczności. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Warszawy i okolic, jak również miłośników sztuki i studentów, do odwiedzenia tej niezwykłej ekspozycji i zgłębienia unikalnego świata Jerzego Nowosielskiego, którego prace nadal fascynują i inspirują.


To wydarzenie stanowi wyjątkową okazję do poznania nie tylko dzieł artysty, ale również jego wpływu na sztukę polską i europejską, oraz jego filozoficznych i religijnych przemyśleń, które kształtowały jego twórczość. Wizyta na wystawie to także szansa na zrozumienie, jak ważną rolę w kształtowaniu polskiej kultury i sztuki odegrał Jerzy Nowosielski.

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page