top of page

Uważaj na dziki, szczególnie z młodymi! Jak się zachować?


Dziki Białołęka

Spotkania z dzikami na Białołęce stają się coraz bardziej powszechne, zwłaszcza w terenach parkowych lub w pobliżu lasów. Dziki, pomimo swej dzikości, odnajdują się w miejskim otoczeniu, co sprawia, że napotkanie ich może zdarzyć się w najmniej spodziewanych momentach. Warto znać kilka podstawowych zasad postępowania, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.


Dzikie, silne, grupowe - co warto wiedzieć?

Dziki, będące dzikimi zwierzętami, charakteryzują się silnym instynktem przetrwania i tendencją do poruszania się w grupach, zwłaszcza w okresie, gdy opiekują się młodymi. Wiosną, kiedy na świat przychodzą maluchy, instynktownie bronią one swojego terytorium, co może sprawić, że dziki staną się bardziej agresywne w obliczu ludzkiej obecności.


Jak zachować się w obliczu spotkania z dzikiem?

Najważniejszą zasadą jest zachowanie spokoju i zdystansowanie się od zwierzęcia. Gdy zauważymy dzika, nie podejmujmy żadnych agresywnych ruchów ani nie zbliżajmy się do niego. Warto również pamiętać, że psy powinny być trzymane na smyczy, aby uniknąć niekontrolowanej reakcji.


Co należy zrobić, gdy spotkamy dzika?

Najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wycofanie się i wybranie innej drogi. Dziki są dzikie, a ich reakcje mogą być trudne do przewidzenia, zwłaszcza w sytuacji, gdy bronią swoich młodych. Unikajmy zbliżania się do dzika i szukajmy alternatywnej ścieżki, która pozwoli nam bezpiecznie ominąć zwierzę.


Czego absolutnie unikać?

Istnieją czynności, których nie powinniśmy podejmować w obecności dzika:

- Nie podchodźmy bliżej, aby próbować pogłaskać dzika. To dzikie zwierzę i nie można przewidzieć jego reakcji.

- Nie karmmy dzika. Dokarmianie dzikich zwierząt może prowadzić do zaburzenia naturalnych zachowań oraz uzależnienia od człowieka.

- Nie hałasujmy. Głośne dźwięki mogą zaniepokoić dzika i prowadzić do agresywnych zachowań.

- Nie próbujmy przeganiać dzika. To może wywołać jeszcze większy stres u zwierzęcia i doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.


W obliczu spotkania z dzikiem pamiętajmy o szacunku dla dzikości tych zwierząt oraz o konieczności zachowania ostrożności. Działając odpowiedzialnie, możemy uniknąć niebezpiecznych sytuacji i zachować zarówno swoje, jak i zdrowie dzików.


Pamiętaj, że zgłoszenie obecności dzików, a w szczególności niebezpieczne sytuacje można zgłaszać na stronie: https://warszawa19115.pl/incydenty

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page