top of page

Renowacja Zabytkowej Willi: Galeria


Źródło zdjęć: facebook Urząd Dzielnicy Białołęka


Publikujemy zdjęcia z bieżącego remontu willi przy ulicy Modlińskiej 257 oraz projektu docelowego.


Renowacja zabytkowej willi secesyjnej na Białołęce, która jest pod opieką Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków, wkracza w decydującą fazę. Planowane zakończenie prac na wiosnę tego roku przyniesie nowe życie temu historycznemu obiektowi, który zostanie przekształcony w centrum lokalne dla mieszkańców dzielnicy.


W głównym budynku tej secesyjnej perełki architektonicznej zrealizowano już podstawowe prace budowlane, w tym ścianki działowe, wylewki i tynki. W toku są również prace instalacyjne - elektryczne, teletechniczne i sanitarne.


Czeka nas jeszcze odtworzenie elementów historycznego wystroju, w tym drewnianych schodów, balustrady, pozostałości polichromii, ceramicznych podłóg, a także niektórych elementów stolarki drzwiowej. Planowany jest także montaż sufitów podwieszanych, malowanie, instalacja drzwi, parkietów, wykończenie łazienek i klatki schodowej, a także montaż windy i renowacja polichromii. Obecnie trwa również montaż okien.


W oficynach bocznych zrealizowano większość prac, w tym instalacje, tynki, wylewki i wstawienie okien. Pozostaje jeszcze montaż drzwi, prace wykończeniowe w łazienkach i malowanie ścian.


Willa została już pokryta nowym dachem z blachy tytanowo-cynkowej, a na ścianach zewnętrznych i wewnętrznych wykonano tynki. Nadchodzi czas na prace konserwatorskie, w tym renowację polichromii, lamperi, drewnianych elementów schodów z metalową balustradą oraz posadzek z terakoty i dębowych desek.

W trakcie renowacji są także dwa piece kaflowe, a przed oficynami zostanie odtworzony niski płot w historycznym stylu oraz dwie ozdobne bramy od strony ul. Modlińskiej. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 7 milionów złotych, a zakończenie prac budowlanych zaplanowano na wiosnę tego roku.


Po renowacji, w willi zostanie utworzone centrum lokalne prowadzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury. To miejsce stanie się przestrzenią multifunkcjonalną dla spotkań mieszkańców i aktywizacji społeczno-kulturalnej dzielnicy. Zabytkowy obiekt będzie miejscem odpoczynku, rozwijania pasji i integracji sąsiedzkiej, oferując także dostęp do oferty kulturalnej.


Historia willi sięga początków XX wieku i była pierwotnie własnością Leona Hajdzionego. Przez lata służyła różnym celom, od szkoły i posterunku policji, przez ośrodek dla młodych kobiet, magazyn AK i schronienie dla Żydów w czasie II wojny światowej, aż po dom pomocy społecznej i funkcje usługowe. Renowacja tej secesyjnej willi to nie tylko odnowienie zabytku, ale także przywrócenie jej roli ważnego miejsca w społeczności lokalnej.


Commenti

Valutazione 0 stelle su 5.
Non ci sono ancora valutazioni

Aggiungi una valutazione
bottom of page