Źródło zdjęć: facebook Urząd Dzielnicy Białołęka
Z okazji rocznicy zwycięskiej bitwy nad Moskalami, władze dzielnicy złożyły wieniec pod głazem przy ulicy Białołęckiej, który upamiętnia to historyczne wydarzenie. Głaz znajduje się dokładnie pod adresem Białołęcka 321.
Skąd wziął się głaz?
Powstanie Listopadowe rozpoczęło się w nocy 29 listopada 1830 roku. 4 lutego 1831 roku do Królestwa Polskiego wkroczyła główna armia rosyjska pod dowództwem feldmarszałka Iwana Dybicza w sile 115000 żołnierzy z 348 działami. W celu uderzenia od tyłu na armię polską został oddelegowany rosyjski korpus gen. Iwana Szachowskiego w sile 13500 żołnierzy wraz z 48 działami. Do Białołęki od północy dotarł 24 lutego.
Ze strony polskiej zadanie rozpoznania zamiarów Szachowskiego wyznaczono pułkownikowi Antoniemu Jankowskiemu. Dowodził oddziałem 2700 jazdy oraz 1200 piechoty. Pod Nieporętem doznał on porażki i musiał się cofać. Białołekę chroniły wówczas wojska polskie II brygady dowodzone przez gen. Kazimierza Małachowskiego w sile 4200 piechoty i 6 dział. Po pierwszym dniu walk połączone oddziały polskie Jankowskiego i Małachowskiego zmuszone zostały do wycofania się w kierunku Bródna. Walczono w domach, podwórzach, stajniach, rowach. Straty Rosjan wyniosły około 650 ludzi, Polaków około 450. Rankiem 25 lutego wojska polskie zostały wzmocnione siłami I dywizji gen. Jana Krukowieckiego (łącznie Polacy mieli wtedy 13000 ludzi i 22 działa). Gen. Szachowski sądził wówczas, że ma przed sobą przeważające siły polskie i podjął decyzję wycofania się z Białołęki przez Grodzisk, Marki i Ząbki i dołączenie do głównej armii rosyjskiej gen. Dybicza. Wówczas oddziały polskie zaatakowały cofające się wojsko.
Bitwa pod Białołęką przyśpieszyła o jeden dzień bitwę pod Olszynką Grochowską i tym samym udaremniła prawdopodobne zwycięstwo Rosjan.
Trochę więcej o samym Powstaniu Listopadowym
Powstanie Listopadowe, które wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, stanowiło jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski XIX wieku. Było to powstanie narodowe mające na celu odzyskanie niepodległości przez ziemie polskie, które znajdowały się w zaborze rosyjskim po upadku Księstwa Warszawskiego. Przyczyną wybuchu powstania była głęboka niezgoda między polskim społeczeństwem a caratem rosyjskim, której kulminacją była próba zlikwidowania polskiej konstytucji w 1830 roku przez cara Mikołaja I.
Przebieg powstania charakteryzował się licznymi walkami i potyczkami między wojskami polskimi a rosyjskimi. Po przegranej bitwie pod Ostrołęką, polska armia wycofała się na teren Warszawy, gdzie doszło do zbrojnego wystąpienia przeciwko władzom rosyjskim. Mimo sukcesów militarnej taktyki oraz odzyskania niektórych miast i obszarów, powstanie nie osiągnęło swoich głównych celów.
Skutki powstania były tragiczne dla Polski. Po upadku powstania carat rosyjski zwiększył represje wobec polskiego społeczeństwa, prowadząc do zaostrzenia rusyfikacji i likwidacji pozostałości polskiej autonomii. Wydarzenia te doprowadziły do dalszego osłabienia polskiej niepodległościowej i narodowej świadomości, co miało wpływ na kolejne pokolenia Polaków walczących o niepodległość.
Comments