top of page

Piękna Białołęka: Kościół św. Jakuba na Tarchominie - Gotycka Perła Mazowiecka z Bogatą Historią


Kościół św. Jakuba na Tarchominie Białołęka

Źródło zdjęcia: wikipedia


Kolejnym przystankiem w naszym cyklu "Piękna Białołęka" jest kościół św. Jakuba Apostoła, będący wyjątkowym przykładem gotyku mazowieckiego - podobno jest to jedyna tego typu budowla w Warszawie, która przetrwała w prawie nienaruszonym stanie do naszych czasów. Ta sakralna budowla, będąca siedzibą parafii pod tym samym wezwaniem, ma swoje korzenie sięgające początków XV wieku, a pierwsze pisemne ślady jej istnienia pochodzą z 1427 roku.


Historia tego miejsca kultu jest ściśle związana z postacią Grzegorza Borzyma, szlachcica, który w 1510 roku zapisał kościołowi legat, stanowiący dowód na głębokie religijne i społeczne zaangażowanie mieszkańców regionu. Budowa obecnej, murowanej struktury kościoła, rozpoczęta przez Jakuba Gołyńskiego, wojewodę mazowieckiego, i kontynuowana przez kolejnych właścicieli Tarchomina, została ukończona około roku 1518, co oznacza jedną z cegieł w prezbiterium.


Kościół św. Jakuba na Tarchominie Białołęka

Źródło zdjęcia: wikipedia


Przez wieki kościół przetrwał wiele zawirowań historycznych, w tym potop szwedzki, który doprowadził do jego grabieży i zniszczenia. Odrodzenie przyszło w XVIII wieku za sprawą rodziny Ossolińskich, która podjęła się restauracji i rozbudowy świątyni. Dodano wówczas nową zakrystię, skarbiec, barokową kruchtę, a wnętrze kościoła wzbogaciło się o nowy chór muzyczny, ołtarze i inne elementy dekoracyjne.


Architektura kościoła, choć gotycka w formie, uzupełniona jest barokowymi elementami wnętrza, co tworzy unikatową syntezę stylów. Wśród zabytków warto zwrócić uwagę na chrzcielnicę z czarnego marmuru, lichtarze z herbem fundatora, a także tablice pamiątkowe i rzeźby świętych. Organy kościoła, zbudowane przez Józefa Szymańskiego, stanowią kolejny cenny element wyposażenia, świadczący o bogatej tradycji muzycznej parafii.


Kościół św. Jakuba na Tarchominie Białołęka

Źródło zdjęcia: wikipedia


W XX wieku kościół przeszedł kolejne renowacje, które pozwoliły zachować jego historyczny charakter i dostosować do potrzeb współczesnych wiernych. Mimo zmieniających się czasów, kościół św. Jakuba pozostaje ważnym ośrodkiem duchowości i kultury, będąc nie tylko miejscem modlitwy, ale też świadkiem historii i tożsamości lokalnej społeczności.


Kościół św. Jakuba Apostoła na Tarchominie to miejsce, które zasługuje na szczególną uwagę zarówno ze względu na swoją historyczną wartość, jak i znaczenie dla dziedzictwa kulturowego Warszawy. Jego gotycka architektura, bogate wnętrze i fascynująca historia stanowią zachętę do odkrywania mniej znanych, ale niezwykle cennych zakątków stolicy Polski.コメント

5つ星のうち0と評価されています。
まだ評価がありません

評価を追加
bottom of page