top of page

Ostatni moment na wielki koncert Chóru AVE


Chór AVE Białołęka

W niedzielę Palmową 24 marca 2024 roku o godzinie 19:15 w kościele Narodzenia NMP w Warszawie-Płudach przy ulicy Klasyków 21 odbędzie się wykonanie „Pasji według świętego Mateusza” na głosy solowe, chór i 8 instrumentów, napisanej przez wybitnego współczesnego muzyka prof. Krzysztofa Kusiel-Moroza. Instrumentacji utworu podjął się Jerzy Cembrzyński, laureat Grammy. Wystąpią znakomici soliści, chór AVE oraz muzycy Filharmonii Narodowej.


Pasja jako forma muzyczna ma długą i chlubną tradycję. Powstała już w XII wieku. Niemal wszyscy najwięksi kompozytorzy brali za punkt honoru, aby językiem swojej muzyki opisać dramat męki i śmierci Chrystusa. Arcydziełem pozostają w tej dziedzinie dzieła Jana Sebastiana Bacha, ale również dla współczesnych pasja pozostaje źródłem inspiracji. Wystarczy przypomnieć choćby „Pasję według świętego Łukasza” Krzysztofa Pendereckiego.


„Pasja według świętego Mateusza” prof. Moroza niezwykle sugestywnie nawiązuje do wielkich tradycji. Barokowe partie chóru, który wciela się w żydowski tłum świetnie korespondują z bardzo melodyjnymi i sugestywnymi partami solistów, zwłaszcza Jezusa.


Na 85-lecie i Pro Masovia


– Utwór powstał ponad dwie dekady temu jako forma przeznaczona do użytku liturgicznego – wyjaśnia Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji AVE. – Prezentowaliśmy go wówczas w składzie dziecięco-młodzieżowym, a jedynymi instrumentem towarzyszącym śpiewakom były organy. Z okazji 85-lecia chóru AVE pokażemy „Pasję według świętego Mateusza” w nowej odsłonie: w dużym składzie chóralnym oraz w bogatej aranżacji instrumentalnej Jerzego Cembrzyńskiego.


Chór AVE działa nieprzerwanie od 1939 roku. Tuż po wojnie był głównym animatorem kultury na terenie prawobrzeżnej Warszawy: organizował spektakle, koncerty, a nawet potańcówki. W swojej historii zdobył ponad 30 nagród na festiwalach międzynarodowych i ogólnopolskich. Ma również na koncie nagrania dla stacji telewizyjnych i rozgłośni radiowych oraz kilka wydanych płyt CD, w tym trzy z udziałem Filharmoników. Obecnie w zespole śpiewa 50 osób – młodzież i dorośli.


Podczas koncertu będzie też miała miejsce niecodzienna uroczystość: wręczenie Medalu PRO MASOVIA , przyznanego chórowi AVE przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. To prestiżowe wyróżnienie otrzymują podmioty, które przyczyniły się do rozwoju Mazowsza.

– To olbrzymia niespodzianka i wielki zaszczyt dla naszego zespołu – cieszy się Włodkowski. – Niezwykle motywująca do dalszej pracy. Jestem ogromnie wdzięczny Panu Marszałkowi, że w taki właśnie sposób postanowił uhonorować nasz jubileusz.

Prezentacja „Pasji według świętego Mateusza” to kolejny element obchodów rocznicowych chóru AVE, który z okazji jubileuszu na rok 2024 przygotował wiele muzycznych niespodzianek.


Piękoś, Śliwa i Filharmonicy

Partię Ewangelisty wykona Paweł Piękoś, znakomity polski tenor, śpiewak Polskiej Opery Królewskiej. W rolę Jezusa wcieli się z kolei Bogdan Śliwa, bas z Polskiej Opery Królewskiej, który ma na swoim koncie ponad trzydzieści pierwszoplanowych ról w operach Mozarta, Rossiniego czy Dionizettiego. Rolę Piłata zaprezentuje Bartłomiej Włodkowski, na co dzień dyrygent

Comentários

Avaliado com 0 de 5 estrelas.
Ainda sem avaliações

Adicione uma avaliação
bottom of page