top of page

Lepsza woda w naszych kranach! Czy wiesz skąd bierze się na Białołęce?


kran woda Białołęka

Wodę na Białołękę dostarcza Zakład Północny w Wieliszewie. Uruchomiony w 1986 roku w 100-lecie założenia wodociągów warszawskich, Zakład Północny w Wieliszewie jest najmłodszym, a jednocześnie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie obiektów zaopatrujących stolicę Polski w czystą wodę. Wybór lokalizacji nad Jeziorem Zegrzyńskim był strategiczny, mając na celu zapewnienie niezależnego źródła zasilania w wodę, niezwiązanego bezpośrednio z Wisłą.


Zaopatrzenie Północnych Dzielnic Warszawy

Zakład odpowiada za dostarczanie wody mieszkańcom północnych dzielnic Warszawy po obu stronach Wisły, w tym Białołęki, Bielan, Bemowa, Targówka, Pragi Północ oraz części Woli, Żoliborza, Pragi Południe i Rembertowa. Dzięki strategicznemu położeniu i zaawansowanej technologii, Zakład Północny gwarantuje stabilne dostawy wody najwyższej jakości dla szerokiego spektrum odbiorców.


Rewolucyjna Stacja Flotacji Ciśnieniowej

Kluczowym momentem w historii zakładu było zakończenie budowy Stacji Flotacji Ciśnieniowej w 2010 roku, stanowiącej inwestycję wartą 30 milionów euro. Projekt ten, zrealizowany w ramach "Zaopatrzenia w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie - Faza II", wprowadził pionierskie rozwiązania w procesie uzdatniania wody, które wcześniej znajdowały zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym i chemicznym.

Flotacja ciśnieniowa, jako naturalny i fizyczny proces, stanowi doskonałe narzędzie do wstępnego oczyszczania wody surowej, szczególnie efektywne w przypadku wód z rzek nizinnych, takich jak Bug i Narew, które zasilają Jezioro Zegrzyńskie. Technologia ta pozwala na skuteczne usuwanie zanieczyszczeń organicznych, które nadają wodzie charakterystyczną brązową barwę.


Spełnienie Standardów UE i Modernizacja Zakładu

Dzięki wdrożeniu technologii flotacji ciśnieniowej i realizacji projektu unijnego, woda produkowana przez Zakład Północny spełnia najwyższe standardy jakościowe obowiązujące w Unii Europejskiej. Modernizacja nie ograniczyła się jednak tylko do stacji flotacji. Obejmowała również zmodernizowanie Pompowni II stopnia oraz systemów automatyki, sterowania i monitoringu online, co zwiększyło efektywność i bezpieczeństwo operacji zakładu.


Dlaczego od niedawna woda w naszych kranach jest jeszcze lepsza?

Jest to rezultat zakończenia kluczowego etapu modernizacji Zakładu Północnego, który miał miejsce latem. Poprzez implementację nowatorskich metod uzdatniania wody pobieranej z Jeziora Zegrzyńskiego, mieszkańcy teraz mogą korzystać z wody o zdecydowanie lepszym smaku i aromacie.


Podsumowanie

Zakład Północny w Wieliszewie jest dowodem na to, że innowacyjne podejście do gospodarki wodnej może iść w parze z tradycją i historią. Stanowi on ważny element infrastruktury Warszawy, zapewniając mieszkańcom dostęp do czystej wody oraz promując zrównoważony rozwój i ochronę środowiska naturalnego. Jego rola w dostarczaniu życiodajnego zasobu dla stolicy będzie kontynuowana i rozwijana, aby sprostać wyzwaniom przyszłości.Commentaires

Noté 0 étoile sur 5.
Pas encore de note

Ajouter une note
bottom of page